Yaz mevsiminde oluşan cilt lekeleri

2 Temmuz 2019

Yaz mevsiminde oluşan cilt lekeleri

Yaz mevsimlerinde güneş yeryüzüne daha dik bir açı ile gelmektedir. Güneş ışınları ne kadar dik açı ile gelirse enerjisi de o kadar yüksek olur. Bundan dolayı özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle ciltte bir takım can sıkıcı lekeler meydana gelir. Tabi ki tamamen de güneşten kaçmamalıyız. Azı da fazlası da zarar. (Kırklareli Ekol Güzellik cilt Lekeleri)

Vucudumuzun yapısına bağlı olarak güneşten ne kadar korunsak da melazma ciltteki melanosit hücrelerinin aktivasyonu ve melanin pigmentinin artışına bağlı olarak cildin koyulaşmasıyla cildimizde güneş lekeleri oluşabilir.

Yaz mevsiminde oluşan cilt lekeleri nerelerde görülür?

Vucudumuzda en can sıkıcı cilt lekesi burnumuzun üzerinde, yanağımızda, alınımızda ve çenemizde oluşanlardır. , Cilt lekeleri Nadirende olsa vücutta güneş gören omuz göğüs ve kolların üst bölgeleri de oluşabilir.

Yaz mevsiminde oluşan cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekelerin nedenleri nelerdir?

cilt lekesinin oluşmasının en büyük sebebi güneş maruziyetidir. Güneş maruziyetini ultraviole ışınlarına maruz kalma diye de adlandırabiliriz. Ultraviyole ışınları yaz aylarında daha fazladır. Günlük yaşantımızda Evde camdan giren ultraviyole ışık, araba kullanırken camdan giren ultraviole ışık ve hatta ofisteki ışık kaynakları, bilgisayar ekranından yansıyan ışık dahi cilt lekesi oluşumunu tetikleyebilir. Başta gebelik olmak üzere hormonal değişiklikler, doğum kontrol haplarının ve horman salgılayan doğum kontrol yötemlerinin (rahim içi araç) kullanılması, oto-immun tiroid hastalığı, adrenal yetmezlik, sıcak maruziyeti , parfüm içeren kozmetiklerin güneş gören bölgelerde kullanılması cilt lekelerinin diğer sebepleri arasındadır. (Kırklareli Ekol Güzellik cilt Lekeleri)

Cilt Lekesi tedavisinde neler kullanılır?

Kırklareli güzellik merkezimizde bulunan açıcı ilaçlar cilt lekelerine etkin çözüm bulmaktadır.
Ayrıca Kimyasal peeling ve Lazer tedavileri (q-switch ve fraksiyonel lazerler) cilt lekelerinde çözüm bulmaktadır. (Kırklareli Ekol Güzellik cilt Lekeleri)

 

Cilt Lekelerlerindne Korunma ve Tedavisi

Güneşden gelen direk ulraviyole ışınlarından korunma cilt lekelerinden korunmanın en önemli yoludur. 50 faktör ve üzeri UVA/UVB filtreli güneş koruyucuların hergün kullanılması önemlidir. Cilt lekemiz var ise tedaviyle birkaç ayda belirgin olarak gerilerken kısa sürede tekrarlayabilir. Bazen Hormonal ilaçlara bağlı olarak da oluşabilir. Bu hormanel ilaçları doktor kontrolünde kesmek gerekmektedir. Ayrıca antioksidan gıdalar yada günlük kullandığımız vitamin ilaçları veya besin destekleri, niasinamid (B3 vitamini), c vitamini kullanımı melazmayı baskılamada ve diğer tedavi seçeneklerine destek olarak etkili bulunmuştur. (Kırklareli Ekol Güzellik cilt Lekeleri)

Posted in Haber & Duyuru