Lazer Epilasyon Acıtırmı?

Lazer Epilasyon Acıtırmı?

Evet acıtır.  Ama epilatör veya ağdadan daha az bir acı verir. Ayrıca uzun süre veren bir acı da değildir.  Yani hissediyorsunuz ve aynı anda kayboluyor.  Bu tabi ki kişinin acı eşiği ile de alakalıdır. Kimi hiç hissetmezken gibi acı hissedir. Seanslarınız ilerledikçe de acı azalacaktır. Ayrıca acı bölgesel olarak da farklılık gösterecektir. Bacaklarda, koltuk altı bölgesinde neredeyse hiç acı yoktur. (Lazer Epilasyon acıtırmı?)

 

Lazer Epilasyonun verdiği acıyı tarif etmek gerekirse; bu bir yanık acısıdır.  Sakın  kızgın bir sobaya değdiğinizde ki yanık acısı ile kıyaslamayın. Sobaya değidiğinizde; acıyı hissedip çekme süresi yarım saniyenin biraz üstündedir. Lazer epilasyon cihazlarında çok daha kısa sürede atış sonlanır. Yani  Lazerin atıldığı anda, siz daha acıyı hissetmeden bitmiş olacaktır. Bundan dolayı cilt ne kadar soğuk olursa acı o kadar az hissedilecektir. (Lazer Epilasyon acıtırmı?)

 

Cildi soğutmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemler içirisinde cilde zarar vermeden sadece lazer noktasını en iyi şekilde soğutma yöntemi en az acıyı veren en sağlıklı yöntemdir.  Firmalar araştırmalar ile buldukları soğutma yöntemlerin patentlerini alarak rakip firmaların bu yöntemleri kullanmalarını istemezler.  Patentleri bulunmayan çok klasik soğutma yöntemleri ise genel soğutma yöntemleri olup bir çok firma cihazlarında kulanmaktadır.

 

“Lazer Epilasyon Acıtır mı?” sorusuna 2. cevap yine evet ama bu sefer “cihazın soğutma yöntemine bağladır” demek doğru olur.  

 

Lazer Epilasyon Soğutma Yöntemleri

Hava ile soğutma :  Önceleri Lazer Epilasyon cihazın yanına konulan, dışardan havayı alıp soğutup cilde üfleyen cihazlar idi. Günümüzde Lazer Epilasyon cihazların içerisine bulunmaktadır. Bu yöntemde soğuk hava sürekli cilde üfler. Yani klima gibi çalışır. Avantajı: sürekli üfleme yaptığından dolayı cilde sürekli soğuk kompres yapacaktır. Soğutma kapasitesi yüksek  cihazlarda sürekli aynı soğuk havayı verecektir.  (Evinizdeki klimaların kapasitesi gibi). Seansın suresi ilerledikçe ortamın havası ısınacağından ve cihazın soğutma kapasitesi sabit olduğundan cilde üflenen soğuk hava zamanla ısınacaktır. .  Bu yöntemde lazer epilasyon acıtırmı? Evet Acıtır.

 

 

Buz Başlık:  Bu soğutma yönteminde atış yapılan başlığın vücuda değen kısmanda ki soğuk metalin cildi soğutması yöntemidir. Direk cilde temas etmesi gerekmektedir. Atış veya  tarama yapılacak cilde  jel sürülmesi gerekmektedir.  Biraz zahmetli bir yöntemdir. Ayrca başlıktaki metal cilde değdiğinden dolayı  bir kişiden başka bir kişiye bulaşıcı hastalıkları taşıma riski vardır.  Ne kadar temizlik yapılsada görünür temizlik hastalıkları taşımamasına engel değildir. (Lazer Epilasyon acıtırmı?). Öncelikle sağlık.

Buz Başlıklı Lazer

Buz Başlıklı Lazer

 

 

134A Gazı ile Soğutma: Flimlerde kahraman tüpü alır, kötü adama gazı sıkar. Kötü adam aniden buz olur. Dokunulduğunda buz kalıpları halinde kırılır.  134A gazı ile soğutma yöntemi buna benzer . 134A gazı klimaların içinde bulunan gazdır.  Bu yöntemi kullanan cihazlar klima gazını cilte püskürtür ve çok kısa bir sure içinde lazer ışığını aynı bölgeye gönderir. Siz sadece atış yapılıyor hissedersiniz. Çünkü aradaki sure o kadar kısa bir sure ki bizler algılayamayız. Klima gazı o bölgeye çok kısa bir sureliğine dondurur. Bundan dolayı hem çok az acı hissedersniz hemde cilt yanığı oluşmaz. Bu teknik, acıyı en aza indiren dunya uzerindeki tek teknolojidir. (Lazer Epilasyon acıtırmı?)

134A Gazı ile Soğutma

134A Gazı ile Soğutma

Candela Alexandrite Lase Pro cihazları  bu soğutma yöntemini kullanmaktadır.

Alexandrite Lase Pro cihazı ile yapılan lazer epilasyon tekniğinde, tedavi süresince orta seviyede, tolare edilebilir düzeyde bir acı hissedeceksiniz . Cildiniz çok  hassas veya lazere karşı alerjik değilse lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz.  Uygulamadan sonra ilk gün cildiniz daha hassas olacaktır. Bundan dolayı ilk gün sıcak su ile duş almak yerine gerekli ise ılık su ile duş almanız ve güneşten 2 gün kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir.  birkaç gün cildiniz fazla hassas olabilir ve ağrı yapabilir, bu konuda klinikten yardım alabilirsiniz. Olası şişlik ve kızarıklıklar için sadece buz ile ağrıyı dindirmek yeterli olabilir. (Lazer Epilasyon acıtırmı?)