Uygun Cilt Tipleri

Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri

Lazer epilasyon tedavisinden  başarılı sonuçları alabilmek için cilt tipinin doğru belirlenmesi ve cihaz parametrelerinin cilt tipine göre doğru ayarlanması önemlidir. Cilt tipleri genelde Fitzpatrick cilt tipi skalasına göre çok açıktan (cilt tipi I) çok koyuya (cilt tipi VI) 6 grupta kategorize edilir.

Cilt tipi vücuttaki genel dış görünüş, göz rengi, kıl tipi ve rengi gibi bir takım karakteristik özelliklerle tanımlanır. Güneşe karşı cildin gösterdiği reaksiyon da cilt tipi sınıflandırmasında lazer epilasyon açısından önemli bir faktördür. Bunların yanında genetik kökler de değerlendirilir. Örneğin görünüş olarak I – III arası cilt tipine sahip kişilerin cilt tipi IV ve üzeri kan bağı olan akrabaları varsa 1 üst grup olarak değerlendirilirler. (Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri, 2012)

 

Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri

Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri

 

Özet olarak Fitzpatrick cilt tipleri

Tip I – Çok açık ten rengi, güneşe karşı hassas, açık göz gengi(mavi/yeşil), sarı veya açık kahverengi kıl rengi
Tip II – Açık ten rengi, açık kahverengi veya kahverengi kıl rengi, açık renk göz
Tip III – Açık-Buğday ten rengi, açık veya koyu göz rengi, kahverengi veya siyah kıl rengi
Tip IV- Buğday ten rengi, koyu göz rengi (kahverengi siyah), kahverengi veya siyah kıl rengi
Tip V- Koyu kahverengi ten, koyu(siyah) göz rengi, siyah kıl
Tip VI- Çok koyu ten rengi(siyaha yakın), siyah göz rengi, siyah kıl rengi
Tip 1, tip 2, ve tip 3 için en uygun Alexandrite lazer epilasyon cihazları, tip 5 ve tip 6 için Nd Yag lazer epilasyon cihazları ‘dır. Tip 4 bireyler ise doktorun değerlendirmesine ve kullanılan cihazın teknolojisine göre Alexandrite cihazla çalışılabilir. (Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri, 2012)

 

Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri

Lazer epilasyon, herkes için uygun olmayabilir.

1- Koyu renkli ciltler

2- Bronzlaşmış ciltler

3- Herhangi bir nedenle ve henüz tamamen iyleşmemiş yanmış ciltler (Sıcak su, güneş yanığı vs. ).

4- Diğer epilasyon yöntemleri ile yapılmış epilasyonlu ciltler.

5- Çok açık tüyler.

6- Ergenlik çağını doldurmamış kişiler

Çok koyu cilt rengine sahip olan bireyler için lazer epilasyon doğru bir yöntem değildir. Bunun sebebi: Yuzeylerin rengi arttıkça ışığı daha fazla tutar. Örneğin aynı yere bir siyah bir de beyaz cisim koyalım. Bir süre sonra elimiz ile kontrol ettiğimizde siyah cismin çok ısındığını beyaz cismin ısınmadığını göreceğiz. Koyu renkli ciltlere lazer enerjisi gönderdiğimizde kıl kökü tahriple beraber ciltte tahrip olacak kadar ısınabilir ve yanıklar oluşabilir. Bu lazer epilasyonda istenmeyen bir olaydır ve hemen tedavi edilmelidir. Aksi takdirde iz kalabilir. (Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri, 2012)

Çok açık cilt rengine sahip olan bireyler için de lazer epilasyon doğru bir yöntem değildir. Bunun sebebi açık renkli yuzeyler, nesneler ışığı daha az tutarlar. kılın rengi azaldıkça lazer ışık şiddetini arttırmak lazım. Belli bir enerji seviyesinden sonra cilt rengi koyu olmasada zarar vermeye başlıyacğından çok açık renkli kıl tiplerine lazer epilasyon uygulanmaz. Bu tip kıl rengine sahip olan kişilere iğneli epilasyon önerilir. Aynı şekliltüylerdeki melanin eksikliği sebebi ile lazer ışığını tam etki vermeyebilir. Lazer epilasyon için en uygun kişiler, açık tenli ve koyu renk tüylü kişilerdir. (Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri, 2012)

 

Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri

Ergenlik çağını doldurmamış kişilerin hormonları düzene girmemiştir. Hormonlar düzene girinceye kadar tüylenme oluşumu devam edecektir. Siz lazer epilasyon uygulasanız da, uygulanan bölgede tüylenme devam edebilir.

Bunların dışında herkese lazer epilasyon uygulanabilir. (Lazer Epilasyon Uygun Cilt Tipleri, 2012)